Časté dotazy

 
 
 
 
 

 

Obecně k aroma difuzérům

Na jakém principu fungují moderní difuzéry?

Na dně každého ultrasonického difuzéru se nachází keramická destička, která po zapnutí začne kmitat ultrazvukovou rychlostí. Takto vzniklé vibrace rozbíjí molekuly vody na mikročástice lehčí než vzduch a ty stoupají vzhůru v podobě jemné, studené páry.

K čemu je to dobré?

Voda v podobě studené páry zvlhčuje místnost, což pomáhá proti neduhům, jež vyvolává příliš suchý vzduch, jako jsou kašel, chronická rýma, pálení očí a škrábání v krku. Správná vlhkost vzduchu (kolem 50%) chrání také nábytek v místnosti, hudební nástroje či obrazy.

Pokud do vody nakapeme několik kapek esenciálního oleje, nese s sebou vznikající pára také mikročástice tohoto oleje. Různé esenciální oleje mají velké množství účinků na naše zdraví - napomáhají lepšímu spaní, trávení, pomáhají od bolesti, astmatu i alergií, uklidňují a uvolňují. V místnosti čistí vzduch, ničí bakterie a plísně, také odpuzují hmyz. A hlavně nádherně voní.

V čem jsou ultrazvukové difuzéry lepší než svíčky, aromalampy nebo osvěžovače vzduchu do zásuvek?

Především v tom, co dýcháme. Do difuzérů nalijeme pouze vodu a 100% přírodní esenciální olej. Svíčky jsou obvykle vyrobeny z parafínu, což je vedlejší produkt výroby nafty a motorového oleje. Vůně těchto svíček je také tvořena syntetickými látkami, ať už plně, nebo částečně. Dále se přidávají látky zajišťující třeba že svíčka neztratí příliš rychle tvar, že se uprostřed udělá pěkné jezírko vosku a podobné. Když už náhodou narazíte na čistě přírodní svíčku, vyjde vás nejspíš po přepočtu na hodiny hoření dráž než moderní difuzér. Nezapomínejme ani na fakt, že svíčka k hoření potřebuje kyslík, je tedy potřeba po dohoření vyvětrat - přičemž ale vyvětráme i žádanou vůni. Že i náplně osvěžovačů vzduchu obsahují především syntetické látky, snad nemusíme ani psát.

Co se aromalamp týče, kapeme do jejich mističek vonné, nikoliv esenciální oleje. Vonné oleje jsou zase plně nebo částečně syntetického původu. Pokud do aromalampy použijeme 100% esenciální olej, sice nám místnost provoní, ale ochudíme se o jeho další účinky, protože zahříváním se olej znehodnocuje. 

Esenciální oleje

Co jsou esenciální oleje?

Esenciální nebo také éterické oleje (případně silice) jsou směsi látek vyskytující se v různých částech rostlin. Jsou z nich extrahovány několika velice citlivými způsoby, nejčastěji destilací vodní parou. Tím se vytváří vysoce koncentrované směsi, takže každá lahvička oleje obsahuje účinné látky z několika set až tisíc kilogramů rostliny. Jejich účinky jsou proto velmi silné a je třeba s nimi podle toho zacházet. Ne nadarmo se éterickým olejům věnuje celý obor zvaný aromaterpie.

Na co si dát při práci s esenciálními oleji pozor?

Jak jsme již řekli, éterické oleje jsou velice koncentrované látky a při práci s nimi je potřeba být opatrný. Pokud je chcete používat pouze do difuzéru, stačí sledovat kontraindikace, které uvádíme u jednotlivých olejů. Některé oleje nejsou vhodné pro použití v těhotenství, pro malé děti, epileptiky, případně při nízkém/vysokém tlaku (podle toho jestli jejich účinky jsou utlumující či povzbuzující). Také je vhodné do difuzéru nakapat jen několik (3-5) kapek a až pak případně přidávat. Některé oleje jsou natolik intenzivní, že vám budou stačit kapky tři (třeba skořice), jinde možná budete chtít přidat (citron, grapefruit).

Jak esenciální oleje používat?

Éterické oleje nemusíte jen inhalovat, jejich použití je variabilní. Nejčastěji jsou používány při masáži, ale pozor - 100% esenciální oleje nikdy nepoužívejte přímo na pokožku! Je potřeba je vždy smíchat s nosným, rostlinným olejem (např. mandlovým, kokosovým). Správný poměr silice a rostlinného oleje záleží na účincích používaného éterického oleje, zdravotním stavu a věku masírovaného. Nejlepší je se poradit se zkušeným aromaterapeutem.

Esenciální oleje je možné také přidat do koupele, nebo je aplikovat na obklady, ale ani tady nikdy nepoužívejte oleje samotné. Éterické oleje nejsou ve vodě rozpustné, zůstanou plavat na hladině a mohly by Vás popálit. Nejprve vždy smíchejte silici s hydrofilním (ve vodě rozpustným) olejem a až pak přidejte do koupele nebo vody, ve které budete namáčet obklad.

Silice nedoporučujeme užívat vnitřně.

Jak esenciální oleje vlastně účinkují?

Éterické oleje při inhalaci vstupují přes čichové sliznice v nosních dutinách a dále čichový nerv přímo do mozku. Při aplikaci na pokožku se vstřebávají kůží, dále do krevního oběhu a do lymfy, kterou jsou roznášeny po celém těle.  

Esenciální oleje se mohou skládat až z několika stovek různých chemických látek, z nichž některé jsou zastoupeny jen ve stopovém množství. Každá z těchto složek má určitou funkci a vzájemným působením je dosahováno žádoucího účinku. Tím se vysvětluje jejich mnohostranné použití, dokáží současně ovlivňovat funkci nervů, zažívání, ale třeba i psychické rozpoložení.

Jak velká balení esenciálních olejů je možné koupit?

Nabízíme hlavně balení po 5 ml (přibližně 150 kapek oleje) nebo 10 ml (přibližně 300 kapek oleje) balení. Některé oleje se prodávají také ve skleničkách o objemu 20 ml, jiné jsou zase natolik vzácné, že najdete i jen 1 ml balení (například santal, kdy 1 ml stojí více než 250 Kč. Divoce rostoucí santal bílý je totiž ohroženou rostlinou).

Máte-li zájem o větší nebo menší balení než najdete v naší nabídce, kontaktujte nás prosím, rádi Vám olej objednáme, bude-li to možné.

Provoz difuzéru

Jak uvést difuzér do provozu? 

Ke každému z našich difuzérů samozřejmě dostanete návod k obsluze. V zásadě se ale ovládají všechny stejně: zvednete víko, nalijete určené množství vody (nepřekračujte prosím maximální hladinu vody) a přidáte přibližně 5 kapek esenciálního oleje. Zapojíte do zásuvky, stisknete tlačítko a okamžitě se můžete kochat efektní studenou párou vycházející z přístroje, příjemným podsvětlením a hlavně vůní vybraného éterického oleje. Je to snadné :o)

Zdá se mi, že difuzér provoní místnost jen asi na půl hodiny, co s tím?

Vnímání vůní je velice individuální. Možná to znáte sami: použijete parfém, libujete si, jak krásně voníte, ale o pár minut později je vůně ta tam. Pak ale někoho potkáte a ten Váš parfém pochválí. Vůně nezmizela, jen jste si na ni zvykli. To samé se vám může stát i při používání ultrazvukového difuzéru.

Dalšími důvody, proč vůni necítíte, může být, že jste pro větší místnost zvolili příliš malou koncentraci esenciálního oleje. Zkuste tedy pár kapek přidat. Intenzita vůně je navíc u každé rostliny jiná. Třeba citrusové vůně jsou lehké a budete zřejmě používat více kapek, u těžších vůní jako je skořice nebo geranium, bohatě postačí i dvě-tři kapičky.

Jak se o difuzér starat?

Nenechávejte vodu v přístroji v době nečinnosti, zabráníte tak usazování vodního kamene. Nevylévejte vodu přes větrací otvor. Nečistěte difuzér chemickými přípravky, použijte ideálně jen vodu a čistý hadřík, případně mírný roztok bílého vinného octa a vody. Povrch difuzéru také stačí otřít jen suchým hadříkem, obzvláště aroma difuzér z bambusu nikdy nenamáčejte.