6 skvělých účinků esenciálních olejů

Věděli jste, že existuje více než 200 esenciálních olejů, které obsahují více než 1000 účinných látek? Není tedy divu, že mají tolik různorodých účinků na naše zdraví, jak psychické, tak i fyzické. Pojďme se podívat na ty nejčastější z nich:

Symbol_kour_barevnypomáhají usnout a dobře spát

Esenciální oleje podporují aktivitu neurotransmiterů jako je serotonin, hormon, který přispívá k celkovému pocitu klidu a pohody. Jeho nedostatek způsobuje změny nálady, deprese, poruchy spánku a někdy i vznik migrén. Skvělými oleji pro lepší spánek jsou levandulebergamot nebo ylang-ylang. Stačí 20-30 minut difuze před usnutím a Váš spánek bude mnohem klidnější.

Symbol_kour_barevnyzlepšují alergie a astma, léčí záněty horních cest dýchacích

Mnohé éterické oleje působí protizánětlivě a antibakteriálně a některé jsou dokonce přírodními antihistaminiky, např. levandule nebo máta. Díky těmto vlastnostem dokáží esenciální oleje zmírnit příznaky alergií a astmatu jako jsou pálení očí, kašlání, kýchání, sípání i nemožnost se nadechnout. Tea tree olej výrazně usnadňuje vykašlávání a eukalyptus zase rozpouští hlen v horních cestách dýchacích. Hřebíček má protikřečové účinky a napomáhá zmírnit otok dýchacích cest, čímž také usnadňuje dýchání.

Symbol_kour_barevnypomáhají s hubnutím

Ano, opravdu. Některé silice působí na náš limbický systém (centrum našich emocí), kde snižují chutě k jídlu, chuť na sladké a odrazují nás od přejídání se ze stresu. Jiné éterické oleje mají účinky i na fyzickou stránku, např. zrychlují metabolismus. Skvělým pomocníkem při hubnutí je grep, který krotí naše chutě, zrychluje spalování a dodává energii. Vyzkoušet můžete i citron, mátu, skořici nebo bergamot. Samozřejmě ale žádný olej nenahradí dostatek pohybu a zdravou stravu.

Symbol_kour_barevnyulevují od bolesti

Esenciálních olejů s analgetickými účinky je celá řada. Často také kromě úlevy od bolesti působí i v místě jejího vzniku. Například máta postiženou oblast prokrví a tím zmírní zánět, který bolest způsobil. Levandule nás zase zbaví stresu, který je původcem mnohých bolestí, zejména hlavy. Levandule ale působí i protizánětlivě, takže je skvělým pomocníkem i při migrénách. 

Symbol_kour_barevnyantibakteriální

Kdo by neznal olej tea tree, který je dnes přidávaný do mnohých, nejen kosmetických preparátů. Jeho antibakteriální vlastnosti jsou skutečně unikátní - tea tree si podle studií dokáže poradit i se zlatým stafylokokem. Smíchejte tea tree esenciální olej s nosným (rostlinným) olejem (třeba kokosovým nebo  mandlovým) a máte skvělý lék na akné, spáleniny, odřeniny, ale i plísně, afty nebo lupy. V difuzéru Vám zase rozežene záněty horních cest dýchacích, jak jsme již uvedli výše. Podobně účinná proti bakteriím a virům je i skořice. Oregáno stimuluje tvorbu bílých krvinek a tím posiluje imunitní systém. Dalšími silnými bojovníky s bakteriemi a plísněmi jsou tymián, hřebíček, bergamot nebo citronová tráva. Tip navíc: kápněte některý z těchto olejů do vody na vytírání a máte domácnost zbavenou choroboplodných zárodků i nežádoucího odéru.

Symbol_kour_barevnyzlepšují náladu, uklidňují, ulevují od stresu

Velmi významně ovlivňují éterické oleje také naše psychické zdraví. Již po chvilce inhalování spouštějí některé silice tvorbu klíčových hormonů a neurotransmiterů, které mají vliv na naši náladu a celkové psychické rozpoložení. Jako sedativa působí kadidlo nebo ylang-ylang, snižují tlak a zpomalují srdeční tep. Také navozují pocit míru a harmonie. Pro zlepšení nálady je vhodné inhalovat bergamot nebo růži. Ta zároveň zvedá sebevědomí a probouzí pozitivní myšlenky, navozuje pocity radosti a štěstí. Potřebujete-li naopak povzbudit a dodat energii, výbornými stimulanty jsou skořice nebo grep, pro zlepšení koncentrace vyzkoušejte mátu.